Ceny w Niemczech - Poradnik inwestora

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Ceny w Niemczech

Nieruchomości

Ceny nieruchomości w Niemczech niższe niż w Polsce. W przeprowadzonej przez portal domy.pl ankiecie ponad połowa klientów poszukujących ofert sprzedaży mieszkań zadeklarowała, że w przypadku konieczności zamieszkania w którymś z państw sąsiadujących z Polską wybrałaby Niemcy. Sprawdziliśmy, jak kształtują się ceny mieszkań w Niemczech i porównaliśmy je z aktualnymi stawkami w Polsce.
Jak wynika z analizy portalu domy.pl w stolicy naszych zachodnich sąsiadów najtańszą kawalerkę można kupić już za ok. 120 000 zł. Najtańsze M2 w Berlinie kosztuje ok. 180 000 zł! To niskie ceny, zważywszy że średnie zarobki w Niemczech są blisko 4 razy wyższe niż w Polsce. Dla porównania - za najtańsze, małe i wymagające remontu, 1-pokojowe mieszkanie w Warszawie trzeba zapłacić ok. 200 000 zł. Średnia cena ofertowa kawalerki w stolicy Polski oscyluje w granicach 280 000 zł, czyli kwoty, za którą we wschodniej części Berlina można kupić nawet mieszkanie 3-pokojowe!

Zbliżone do berlińskich są ceny mieszkań w ponad półmilionowym, położonym na zachodzie kraju, Dortmundzie. W mieście bliskim sercom wielu Polaków z racji występów w tamtejszej drużynie polskich zawodników - Roberta Lewandowskiego i Kuby Błaszczykowskiego – elegancką, 30-metrową kawalerkę można kupić już za ok. 25 000 euro, tj. 103 000 zł. W naszym Poznaniu, który ma podobną liczbę mieszkańców, ceny tej samej wielkości lokali są średnio o połowę wyższe.

Podobnie jest w oddalonym zaledwie o 115 km od granicznego Zgorzelca, półmilionowym Dreźnie. Z analizy portalu domy.pl wynika, że średnia cena kawalerki wynosi tam 180 000 zł, czyli jest o ok. 15% niższa niż we Wrocławiu, w którym za takie mieszkanie trzeba zapłacić średnio 210 000 zł. Najtańsze lokale 1-pokojowe we „Florencji Północy” można znaleźć już za ok. 25 000 euro, tj. równowartość 100 000 zł.


 
Jednym z najdroższych miast w Niemczech jest Monachium. W stolicy zamożnej Bawarii średnia cena kawalerki oscyluje w granicach pół miliona złotych, tj. blisko dwa razy więcej niż w Warszawie. Za 2 pokoje trzeba zapłacić minimum o 100 000 zł więcej, a za trzeci dodatkowe 70 000 zł.

Z przedstawionego porównania można wnioskować, że w Polsce albo szybciej zaczną rosnąć pensje, albo ceny mieszkań nadal będą spadać. Sytuacja ekonomiczna bardziej prawdopodobnym czyni ten drugi wariant.
eGospodarka.pl


 


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego